Przewodnik po Ameryce Południowej

Ameryka Południowa to 13 krajów, które z pominięciem Gujan i Suriname można podzielić na hiszpańsko oraz portugalskojęzyczną część. Na kontynencie włada się  Przed podróżą na kontynent warto zapoznać się historią całej Ameryki Łacińskiej, w tym Ameryki Południowej.

Argentyna

Wśród krajów Ameryki Łacińskiej Argentyna jest kulturowo najbardziej zbliżona do Europy, co jednocześnie czyni je idealnym miejscem dla początkujących eksploratorów Ameryki Południowej.

Język: hiszpański
Bezpieczeństwo: dobre
Ceny: wysokie

Więcej informacji o Argentynie…

Boliwia

Ten prawdopodobnie najbiedniejszy i najmniej rozwinięty kraj Ameryki Południowej urzeka swoją autentycznością i prostotą.

Krajobraz: Andy wraz z najwyższymi w Ameryce Południowej wulkanami, pustynia, dżungla amazońska.

Język: hiszpański
Bezpieczeństwo: średnie
Ceny: niskie
Kultura: latynoska, z dużymi wpływami cywilizacji prekolumbijskich
Aktywności: przyroda, góry, przyroda.

Brazylia

Największy i najbogatszy kraj regionu jest lustrzanym odbiciem hiszpańskojęzycznej Ameryki Łacińskiej. Na poznanie ogromu różnorodności jaki oferuje Brazyli potrzebne jest wiele miesięcy, jak nie lat.

Przyroda: linia brzegowa (Pacyfik) licząca 7 tysięcy kilometrów długości wraz z plażami światowej klasy, dżungla Amazońska, tysiące wodospadów wraz z jednym z największych na świecie – Iguazu.

Język: portugalski
Bezpieczeństwo: średnie
Ceny: wysokie
Kultura: w zależności od położenia bardzo zróżnicowana brazylijska odmiana kultury latynoskiej, duże wpływami kultury europejskiej i północnoamerykańskiej, zwłaszcza na południu.
Top 5: plaże na północnym wschodzie kraju (szczegółnie w stanie Bahia), Chiapada Diamantina, rejs w dół Amazonki, wodospady Iguazu, karnawał w jednym z miast: Recife, Salvador de Bahia lub Rio de Janeiro

Chile

 

Krajobraz: rozciągnięta na 4 tysiące kilometrów linia brzegowa (Pacyfik) oraz liczący tyle samo pas Andów wraz z najwyższymi na świecie wulkanami, największą pustynią w Ameryce Południowej.

Język: hiszpański
Bezpieczeństwo: dobre
Ceny: wysokie
Kultura: latynoska, z wpływami cywilizacji prekolumbijskich
Top 5: Patagonia, pustynia Atacama (z miejscowością San Pedro de Atacama na czele), stolica Santiago de Chile, wyspa Chiloe, wulkany na południu kraju

Ekwador

Krajobraz: plaże (Pacyfik), dżungla amazońska, wszelkiego rodzaje góry oraz jedne z najwyższych na świecie wulkanów.

Język: hiszpański
Bezpieczeństwo: średnie
Ceny: niskie
Kultura: latynoska, z dużymi wpływami cywilizacji andyjskich
Aktywności: góry, surfing.
Top 5: wspinaczki na wulkany (m.in. Cotopaxi), położone wysoko w górach miasto Quito, surfing i imprezy w Montanita, górskie miasteczko Baños, kolonialne miasto Cuenca

Kolumbia

Jeszcze do niedawna opanowany przez kartele narkotykowe kraj dziś jest otwarty na wszelkiego rodzaju turystykę.

Krajobraz: plaże, dżungla amazońska, wszelkiego rodzaje góry wraz ze szczytami dochodzącymi do 5700 metrów.
Aktywności: góry, surfing, taniec.

Język: hiszpański
Bezpieczeństwo: dobre
Ceny: średnie
Kultura: latynoska, Kolumbijczycy otwarci, żywiołowi i kochający taniec ludzie (miasto Cali jest jedną ze światowych stolic Salsy)
Top 5: Medellin – miasto Pablo Escobara, Bogota, Cali – stolica Salsy, przemysł kawowy w okolicach Salento, wybrzeżę karaibskie w okolicach Santa Marta i Cartageny

Paragwaj

Jeden z najrzadziej odwiedzanych krajów Ameryki Południowej.

Top: stolica Asuncion, zabytkowe misje z czasów kolonialnych

Peru

Peru było kiedyś sercem imperium Inków (a wcześniej wielu innych cywilizacji preinkaskich), co nadal można odczuć eksplorując setki ruin czy choćby przechadzając się ulicami ukrytych w majestatycznych Andach miasteczek.

Krajobraz: plaże (Pacyfik), dżungla amazońska, Andy ze szczytami przewyższającymi wysokość 6000 metrów nad poziom morza), czy wreszcie wszechobecna spuścizna kultury imperium Inków i wielu cywilizacji sprzed tego okresu z Machu Picchu na czele.

Język: hiszpański
Bezpieczeństwo: średnie
Ceny: niskie
Kultura: latynoska, duże wpływy cywilizacji andyjskich
Top 5: Machu Picchu i kultura inków dookoła Cuzco, surfing na północy kraju, górskie wędrówki i wspinaczki wysokogórskie w Huaraz, Iquitos – miasto w dżungli amazońskiej

Urugwaj

Ten niewielki kraj kulturowo przypomina Argentynę (są tacy, którzy twierdzą, że „Urugwaj to jedynie zbuntowana prowincja Argentyny”, w czym jest trochę racji, bo Urugwajczycy cechują się dużą dawką wolności i niezależności)

Krajobraz: plaże (Pacyfik)

Język: hiszpański
Bezpieczeństwo: bardzo dobre
Ceny: wysokie
Kultura: podobna do europejskiej
Top 5: plaże, surfing, światowej klasy wołowina, legalna marihuana, stolica Montevideo

Wenezuela

Kiedyś jeden z najbogatszych krajów Ameryki Łacińskiej, dzisiaj bankrut i przykład jak nie prowadzić nowoczesnej gospodarki.

Krajobraz: tropikalne plaże i wyspy morza karaibskiego, dżungla amazońska, prastare góry stołowe czy północna część Andów ze szczytami dochodzącymi do prawie 5000 metrów nad poziom morza.

Język: hiszpański
Bezpieczeństwo: złe
Ceny: niskie
Kultura: latynoska, mocno zamerykanizowana, Wenezuelczycy to otwarci i żywiołowi ludzie, kult ciała
Top 5: góra Roraima, wodospad Santo Angel, archipelag Los Roques, górskie studenckie miasto Merida, wyspa Margarita