5 Polskich Książek, Które Należy Przeczytać Przed Podróżą Do Ameryki Łacińskiej

1. Wyżej Niż Kondory (Wiktor Ostrowski)

Relacja z odbytej w latach 30. wyprawy polskiego zespołu alpinistycznego, podczas którego dokonano pierwszego w historii wejścia na szczyt Mercerdario (6720 m n.p.m.) oraz pierwszego polskiego wejścia na Aconcagua, najwyższy szczyt obu Ameryk (6960 m n.p.m.).
„Wyżej Niż Kondory” jest też fascynującą książką górską, zachęcającą do samodzielnych wypraw i wyznaczania kolejnych, coraz to ambitniejszych wspinaczkowych celów.

2. Życie Wielkiej Rzeki (Wiktor Ostrowski)

Relacja z odbytej w latach 60. kajakarskiej wyprawy po rzece Parana gdzieś na pograniczu Paragwaju, Brazylii i Argentyny. Autor zakłada się ze znajomym, że w ciągu umówionego czasu przepłynie określony odcinek tej rzeki, co w tamtych czasach miało być wyczynem z pogranicza tych ambitnych i szalonych. Po drodze spotykają go różnego rodzaju przygody, a całą wyprawę dokumentuje szeregiem spostrzeżeń z życia mieszkających na brzegach Parany „ludzi rzeki”.

3. Gorączka Latynoamerykańska (Artur Domosławski)

Świetne wprowadzenie do współczesnej historii Ameryki Łacińskiej i dobre polityczne tło dla bardziej świadomych i odpowiedzialnych podróży po krajach takich jak np. Argentyna, Brazylia, Chile, Kolumbia, Wenezuela, Kuba czy Meksyk. Książka otwiera oczy i uczula na wiele problemów współczesnej Ameryki Łacińskiej, wprowadzając w konieczny dla podróży w tym regionie społeczno-kulturowy kontekst. Tym samym łatwiej przyjdzie nam zrozumieć dlaczego w XXI wieku na częstych ulicznych demonstracjach zobaczymy czerwone flagi i komunistyczne symbole lub chociażby poznać część przyczyn nieznanego nam w Polsce rozwarstwienia społecznego.

4. Rio Anaconda (Wojciech Cejrowski)

Książek Wojciecha Cejrowskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Mówiąc krótko: mimo że autorowi zarzuca się bajkopisarstwo i brak politycznej poprawności to jednak jego książki potrafią rozpalić wyobraźnię i podróżniczy apetyt. W akademickich środowiskach antropologicznych Cejrowski jest ponoć uznawany za żart, jednak potrafi on w barwny i prosty sposób przedstawić mentalność różnych warstw społecznych Ameryki Łacińskiej.

5. Upały, Mango i Ropa Naftowa (Wojciech Ganczarek)

Dobra książka podróżnicza przeplatana z reportażem ze współczesnej, ogarniętej kryzysem Wenezueli. Opisy rowerowych podróży autora i obserwacje surrealistycznej rzeczywistości płynnie przechodzą do analiz, wyjaśnień i często błyskotliwych spostrzeżeń odnośnie przyczyn problemów nękających ten kraj w zasadzie już od dziesiątek lat.

Poradnik odnośnie podróży po Wenezueli znajdziecie na Trzech Amerykach.


Comments

2 odpowiedzi na „5 Polskich Książek, Które Należy Przeczytać Przed Podróżą Do Ameryki Łacińskiej”

Dodaj komentarz