Jak Zaplanować Półroczną Podróż po Ameryce Południowej?

Najatrakcyjniejszy backpackerski szlak po Ameryce Południowej biegnie głównie wzdłuż Andów, czyli po stronie Pacyfiku. Mając do dyspozycji sześć miesięcy warto również rozważyć odwiedzenie miejsc po drugiej stronie kontynentu, czyli stolicy Argentyny Buenos Aires, Urugwaju, Paragwaju i południowej Brazylii wraz z wodospadami Iguazu i sławnym Rio de Janeiro.

Poniżej przykładowa trasa, którą można odbyć w sześć miesięcy w Ameryce Południowej.

Kiedy rozpocząć podróż?

Odbycie takiej podróży i maksymalne wykorzystanie warunków pogodowych wiąże się z koniecznością planowania punktu startu i zakończenia podróży oraz obrania odpowiedniego kierunku. Poniższe zestawienie pozwala na znalezienie optymalnego ogólnego planu podróży.

Styczeń – Lipiec

Okres pomiędzy świętami Bożego Narodzenia i karnawałem to południowoamerykańskie wakacje, szczyt sezonu w Patagonii i Brazylii, a co za tym idzie niestety również wysokie ceny. Po wizycie w Brazylii można kontynuować na południe później zwiedzić pozostałe miejsca w Chile i Argentynie, Boliwię, Peru (w Andach w maju na dobre zacznie się pora sucha), Ekwador, Kolumbię.

Marzec – Wrzesień

W marcu można jeszcze zdążyć na końcówkę sezonu w Patagonii, później zwiedzić pozostałe miejsca w Chile i Argentynie, Boliwię, Peru, Ekwador, Kolumbię i zakończyć wyprawę podróżą Amazonką do Brazylii

Maj – Listopad

Okres pory suchej jest idealnym na eksplorację peruwiańskich gór czy zwiedzanie Amazonii. W tym okresie nie będzie dobrej pogody ani w Patagonii, ani na wybrzeżu Peru.

Lipiec – Styczeń

W takiej konfiguracji najlepiej zacząć podróż w Kolumbii i powoli zmierzać przez Ekwador, Peru (być może zdążając na koniec pory suchej w peruwiańskich Andach), Boliwię, Argentynę oraz Chile aż do Patagonii. Podróż można skończyć w Brazylii, opcjonalnie odwiedzając wcześniej Paragwaj i/lub Urugwaj.

Wrzesień – Marzec

Taka konfiguracja wyklucza nam wykorzystanie nam bardzo dobrej pogody w górach Peru (jedynie początek października i koniec marca rokuje na dobre warunki), jednak te miesiące będą idealne to odkrywania południowych części kontynentu (Patagonia, Argentyna, Chile) czy umożliwią nam cieszenie się plażami południowej Brazylii (Florianopolis, Rio de Janeiro, Ilha Grande).

Listopad – Maj

W takiej konfiguracji najlepiej zacząć podróż w Brazylii i po opcjonalnej wizycie w Paragwaju i Urugwaju udać się do Argentyny, Chile, Patagonii, a później zmierzając na północ w kierunku Boliwii, Peru (niestety najprawdopodobniej nie załapiemy się na porę suchą w peruwiańskich górach), Ekwadoru i Kolumbii.


Comments

Jedna odpowiedź do „Jak Zaplanować Półroczną Podróż po Ameryce Południowej?”

Dodaj komentarz