9 Zadziwiających Ciekawostek o Ameryce Południowej

1. Najwyższa stolica na świecie

Boliwia może pochwalić się miastem La Paz, które położone jest na wysokości 3640 metrów, tym samym będąc najwyższą stolicą na świecie.

2. Hinduizm w Ameryce Południowej

W Ameryce Południowej doliczyć się można ponad połowy miliona mieszkańców pochodzenia hinduskiego, z czego większość z nich mieszka w Gujanie i Suriname. Pradziadowie obecnych mieszkańców zostali tu przysłani w XIX wieku przez Brytyjczyków i Duńczyków jako kontraktowi pracownicy.

3. Świnka morska jako przysmak

W Peru oraz Ekwadorze panuje zwyczaj hodowli świnki morskiej w celach spożywczych.

4. Brazylijscy Japończycy

Ponad półtora miliona Brazylijczyków jest japońskiego pochodzenia, a to na skutek XX imigracji. Dziś prawie połowa (około 700 tysięcy) mieszka w Sao Paulo.

5. Narkotyki w Urugwaju

W Urugwaju marihuana jest legalna, a kraj był pierwszym na świecie, który ją w pełni zalegalizował (rok 2013).

6. Jezioro błyskawic

Położone w Wenezueli jezioro Maracaibo może poszczycić się rekordem Guinessa w kategorii największej liczby błyskawic. Przez kilka miesięcy w ciągu roku, prawie każdej nocy zbiornik rozbłyska setkami wyładowań atmosferycznych. Fenomen służył ponoć hiszpańskim żeglarzom do nawigacji, poświata była widoczna bowiem nawet z morza karaibskiego i pełniła funkcję punktu orientacyjnego.

7. Kondory

Ameryka Południowa jest domem kondora, największego na świecie ptaka, który przez wielu idealizowany jest tak naprawdę padlinożercą, czyli bardzo dużym sępem.

8. Schronienie dla zbrodniarzy wojennych

Po II wojnie światowej Ameryka Południowa stała się domem wielu zbrodniarzy niemieckich. Kraje takie jak Argentyna, Chile czy Brazylia należały do najpopularniejszych miejsc ucieczki dla byłych funkcjonariuszy III Rzeszy.

9. Najbardziej wysunięte na południe miasto

W Argentynie, na wyspie Ziemia Ognista leży Ushuaia, czyli najbardziej wysunięte na południe miasto na świecie.