7 Filmów, Które Należy Obejrzeć Przed Podróżą do Ameryki Południowej i Centralnej

Przeczesując internet pod kątem filmów o Ameryce Łacińskiej z pewnością natrafimy na produkcje typu „Miasto Boga” czy „Dzienniki Motocyklowe”. OK, to są całkiem niezłe filmy, ale powtarzane wszędzie do znudzenia, a istnieje przecież wiele innych równie dobrych (a nawet lepszych!) alternatyw. W poniższym zestawieniu te mniej znane, ale i tak bardzo dobre produkcje, które powinien zobaczyć każdy, kto planuję podróż do Ameryki Południowej lub Centralnej.

1. SEKRET JEJ OCZU (SECRETO DE SUS OJOS, ARGENTYNA)

Czołówka argentyńskiej (i światowej) kinematografii. Wciągający i zaskakujący jak diabli. Film doczekał się nawet swojej hollywoodzkiej wersji (2015), a główną rolę gra Ricardo Darin, jeden z najbardziej znanych i utalentowanych argentyńskich aktorów (grał też m.in. w „Dziewięciu Królowych” i „Dzikich Historiach”).

2. I TWOJĄ MATKĘ TEŻ (I TU MAMA TAMBIEN, MEKSYK)

Świetny film drogi. Trójka przyjaciół wyrusza w podróż samochodem po Meksyku, a ich celem jest wybrzeże Pacyfiku w stanie Oaxaca. Wierny obrazek tej części kraju.

3. CZŁOWIEK, KTÓRY KOPIOWAŁ (O HOMEM QUE COPIAVA, BRAZYLIA)

Bardzo przyjemny i niewymagający film o młodym chłopaku, który wpada na pomysł jak się dorobić. W tle wątek miłosny, prawdziwa Brazylia bez plaż, faweli i strzelających do siebie dzieci.

4. MARIA ŁASKI PEŁNA (MARIA, LLENA ERES DE GRACIA, KOLUMBIA)

Ciekawa opowieść o dziewczynie, która zdecydowała się pracować jako „kokainowy muł” dla kolumbijskiego kartelu.

5. UCIECZKA Z PIEKŁA (SIN NOMBRE, USA)

Para nastolatków z Hondurasu decyduje się na podróż na dachu pociągu towarowego w stronę granicy z USA. Film porusza tematy emigracji, skrajnej biedy i przestępczości zorganizowanej na terenie Ameryki Centralnej (Salwador, Honduras, Gwatemala) i Meksyku.

6. SIKU TYSIĄC, KUPA DWA (PIP MIL PUPU DOS LUCAS, WENEZUELA)

Tytuł filmu dotyczy oczywiście opłaty za publiczną toaletę. Krótki, bo trwający zaledwie godzinę, film sensacyjny poruszający tematy przestępczości i narkobiznesu w Wenezueli. Jak na niezależną produkcję zadziwiająco dobry.

Pełny film z angielskim jest dostępny na Vimeo.

Pipi Mil Pupu Dos Lucas (Full Film Eng Subs) from Enrique R. Bencomo on Vimeo.

7. BOMBÓN: EL PERRO (ARGENTYNA)

Na zakończenie zestawienia lekkie rozluźnienie nastroju, czyli przyjemna i wzruszająca historia rozgrywająca się gdzieś na prowincji Argentyny, w Patagonii.

Znasz jakieś dobre filmy, które nie znalazły się na tej liście? Koniecznie daj znać w komentarzach!

Zdjęcie:
Kadr promocyjny z filmu „Sin Nombre”.


Comments

Jedna odpowiedź do „7 Filmów, Które Należy Obejrzeć Przed Podróżą do Ameryki Południowej i Centralnej”

Dodaj komentarz