3 Obowiązkowe Książki Wprowadzające do Sytuacji Polityczno-Historycznej w Ameryce Łacińskiej

Ameryka Łacińska jest fascynującym miejscem. Nie tylko ze względu na geografię czy kulturę, ale również historię, która od momentu spotkania z cywilizacją europejską jest nam szczególnie bliska. Samo podróżowanie po Ameryce Łacińskiej dostarcza niezapomnianych wrażeń, jednak to poznanie przeszłości regionu pozwala na lepsze zrozumienie dzisiejszego oblicza Ameryki Łacińskiej.

1. Gorączka Latynoamerykańska

Bardzo dobre wprowadzenie do współczesnych dziejów Ameryki Łacińskiej i dobre polityczne tło dla bardziej świadomych i odpowiedzialnych podróży po krajach takich jak np. Argentyna, Brazylia, Chile, Kolumbia, Wenezuela, Kuba czy Meksyk. Książka otwiera oczy i uczula na wiele problemów współczesnej Ameryki Łacińskiej, wprowadzając w konieczny dla podróży w tym regionie społeczno-kulturowy kontekst. Tym samym łatwiej przyjdzie nam zrozumieć dlaczego w XXI wieku na częstych ulicznych demonstracjach zobaczymy czerwone flagi i komunistyczne symbole lub chociażby poznać część przyczyn nieznanego nam w Polsce rozwarstwienia społecznego.

2. Otwarte Żyły Ameryki Łacińskiej

Kolejne dobre wprowadzenie historyczno-polityczne. Książka wyjaśnia dlaczego od początków swoich dziejów kraje Ameryki Łacińskiej nie są w stanie awansować do „klubu państw pierwszego świata” (podpowiedź korupcja i wyzysk ze strony mocarstw anglosaskich oraz kapitałów zagranicznych).

3. Cajamarca 1532

Obowiązkowa lektura przed podróżą do Peru. W ciekawy sposób opowiada o losach Pizarro i jego świcie, którzy ośmieleni ogromnym sukcesem Corteza w Meksyku (który w niespodziewanie łatwo podbił państwo Azteków) dokonują podobnego wyczynu w Ameryce Południowej. Książka w interesujący sposób przedstawia marsz Pizarro na Cuzco i wyjaśnia jak garstce hiszpańskich konkwistadorów udało się podbić ogromne imperium Inków.